درخت, کاشت درخت, نهال هدیه, هدیه

کاشت درخت

کاشت درخت در فرهنگ ما ایرانیان قدمتی چندین و چند ساله دارد . بدین گونه که در ایران باستان و به معنی دیگر اجداد ما بر این باور بوده اند و رسم داشتند زمانی که خداوند فرزندی به خانواده و جامعه ای هدیه میدهد ، خانواده ی صاحب فرزند نیز به رسم شادمانی و تشکر از خداوند، نهالی به زمین هدیه دهند. و همزمان با رشد و نمو فرزند عزیزشان آن نهال نیز بزرگ و به درختی استوار تبدیل میشد و مورد استفاده عموم قرار می‌گرفت.شوربختانه امروزه این رسم به فراموش سپرده شده و قربانی کردن حیوانات جایگزین درخت کاری شده است.در گذشته ما انسان ها به رعایت اعتدال پایبند تر بودیم و رابطه ی دو طرفه میان ما و محیط زیست ما برقرار بود اما متاسفانه امروزه ما بدون توجه به توانِ محیط اطرافمان تنها به فکر رسیدن به خواسته های خود و سواستفاده از محیط زیست هستیم.ما انسان ها اهمیت رعایت اعتدال را میدانیم و میدانیم که بقای نسل ما به همین اصل بستگی دارد.
اکنون نوبت آن است که کمی از فواید درخت هارا با یکدیگر مرور کنیم بطور مثال بارز ترین فایده درخت برای ما تولید اکسیژن و به طوری میتوان گفت حکم تهویه هوای زمین مارا دارد ، کاهش دمای محیط ، کنترل کننده ی برخی حوادث از قبیل طوفان و جلوگیری از جاری شدن سیلاب ها و هزاران هزار مزیت و فواید تخصصی دیگر که در ذهن ما و شما نمی‌گنجد.
انتخاب هدیه ای خاص و به یاد ماندنی همیشه و همیشه موضوعی‌ست که ذهن تمامی شما مخاطبین عزیز را برای مدتی اندک یا حتی گاهی اوقات طولانی مخدوش کرده و همه ی شما حداقل یک بار تجربه ی آشفتگی و بی‌قراری فکری و ماندن بین دو راهی های مختلف برای انتخاب هدیه را داشته اید. پیشنهاد ما به شما هدیه ای نوستالژی و ماندگار،یعنی (نهال) است. با این هدیه شما علاوه بر اینکه هدیه ای به عزیزتان میدهید ، بلکه هدیه ای به خودتان و آیندگان و حتی هدیه ای به محیط زیست هم میدهید و گام کوچکی برای جبران خسارت های وارد شده بر طبیعت برمیدارید و همین گام های کوچک موجب نجات زمین خواهد بود.
نکته ی قابل توجه این است که هر درخت روحیه و س‍َنبلی جدا و خاص برای خودش محفوظ دارد. در ادامه با ما باشید تا منظورمان را بهتر و کامل تر درک کنید …

برای سفارش روی این لینک کلیک کن

 

یکی از درختانی که همگی با آن آشنا هستیم و چندباری نامش به گوشمان خورده ( سرو ) می‌باشد. ویژگی های درخت سرو از جمله بلندقامتی ، استقامت و صبر است. سرو از جمله درختانی‌ست‌ که همیشه سبز اند و مقاومت بالایی دربرابر تغییرات آب و هوایی دارند. درختان سرو انواع مختلفی دارند مانند سروناز ، سرونقره ای و.. . سرو نمادی از آزادی ، پایداری و زندگی است و دربین ما ایرانیان جایگاه کلیدی دارد.

 

یکی از زیباترین درختان به طور حتم درخت بید مجنون می‌باشد که ظاهری بسیار مجذوب کننده دارد. این درخت سرعت رشد نسبتا مناسبی دارد و بسیاری از مردم این درخت را به درخت اوکالیپتوس تشبیه می‌کنند. درخت بیدمجنون درختیست که در فصل بهار گل می‌دهد اما نکته قابل توجه این است که گل دهی زمانی اتفاق می افتد که گونه نر و ماده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل است که بیدمجنون در ادبیات پارسی نماد عشق و محبت است و به عنوان نشان سوگواری نیز مورد استفاده واقع میشود.

 

نوبتی هم باشد نوبت درخت زیتون است که 2٬ گونه ی مختلف دارد. ویژگی بارز درخت زیتون این است که همیشه سبز است و عمر زیادی دارد و میتوان آن را دارای عمر جاویدان دانست زیرا با ازبین رفتن ریشه آن ، مجدد توسط پاجوش ها احیا می‌شود. درخت زیتون نمادی بسیار ارزشمند به نام ( صلح و دوستی ) دارد ، نمادی که تمامی ما در رأس زندگی خود قرار میدهیم.

درخت اوکالیپتوس جزو درختان بلند و سایه انداز و همیشه سبز مانند سرو است. دارای برگ هایی کوتاه ، گرد و بلند می‌باشد.درخت اوکالیپتوس با شکل گل و برگ ها و عطری که دارد جذابیت زیادی در محیط زیست ایجاد میکند.

درختان چنار بلند قامت و با برگ‌های پهن بوده. در فصل پاییز برگ ریزان دارند و معمولا درکنار جویبار ها و مناطق مرطوب می‌رویند اما در برابر خشکسالی مقاومند‌. از گذشته تا کنون درخت چنار را نماد برکت و رزق و روزی میدانند. نام دیگر درخت چنار درخت مُراد نیز می‌باشد و جالب است بدانید درخت های چنار کهنسال برای مردم مقدس هستند.
درختی همیشه سبز ، از خانواده مخروطیان ، دارای برگ های سوزنی شکل ، کاملا درست است. این ویژگی ها مختص به درخت کاج است. کاج یکی از نماد های اسطوره ای می‌باشد که در فرهنگ مسیحیان معانی مختلفی دارد و متشابه به سفره هفت سین ما در روز کریسمس آنهاست.

بلوط ها گیاهانی برگ ریز و همیشه سبز بوده و در مناطق شمالی ، معتدل ، سردسیر ، گرمسیر در قاره های مختلف پراکندگی دارند. درختان بلوط سختی و استهکام بالایی دارند. درخت بلوط در بسیاری از ادیان و سنت ها درختی مقدس است و همچنین از امتیازات الهی آسمانی بهرمند است زیرا صاعقه را میگیرد و نماد عظمت و شوکت است. بلوط در همه ی زمان ها و همه ی مکان ها مترادف و مفهوم قوت بوده و هست.
با دشوار شدن روند زندگی و نداشتن وقت ، اکثر کسانی که نیّت و قصد نهال کاری دارند هم بسیاری مواقع وقت و شرایط لازم نگهداری آن را ندارد و کاشت آن را به تعویق می اندازد.

 

ما اینجا هستیم تا به عنوان شما این کار را انجام دهیم و درختان مد نظر شمارا تهیه و با نام مورد نظرتون ثبت کنیم. همانطور که اشاره کردیم این فرصت بهانه ایست برای برداشتن گام های کوچک به سوی نجات زمین.

برای سفارش روی این لینک کلیک کن

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *