پاکسازی, پاکسازی روح, دکوراسیون داخلی, فنگ شویی, هدیه

اسماج چیست و کاربرد و خواص آن چیست؟

اسماج چیست؟

دود اسماج  راهی برای پاک کردن انرژی بد و برای دعوت انرژی مثبت هست . هنگام اسماجینگ یک فضا ، مواد گیاهی را می سوزانید. دود محیط را پر و تصفیه می کند.دود ایجاد شده از سوختن اسماج (گیاهان دارویی) ،توی خیلی از فرهنگ ها آیین ها این مراسم دود اسماج ، جنبه معنوی و مذهبی داره. توی آمریکای شمالی دود کردن اسماج یه روش رایج در بین مردم بومی است و با عنوان پاکسازی و در جاهای مختلف نام های دیگری همچون لکه گیری و.. نامیده می شود و در فرهنگ های بومی روش ها و عقاید مختلفی برای برگزاری این مراسم وجود داره . به زبان خیلی ساده ، اسماج ، نوعی عود طبیعی و دست ساز هست که از گیاهان دارویی و مقدس درست میشه

از اسماج ها برای شفا‌بخشی روح استفاده می‌شود و گاهی حتی به عنوان واسطه‌ای میان انسان و عالم الهی نقش ایفا می‌کنند.

ما ایرانی ها هم یه نوع اسماجینگ داریم همون گلپر و اسپند دود کردن ما نوعی اسماج هست اما با چهره ای متفاوت

امروزه  علم ثابت کرده است که دود کردن اسماج قدرت پاکسازی هوای بالایی دارد  ، خاصیت ضدعفونی کننده از دیگر خواص دود اسماج است که در سال‌های اخیر به آن پی برده اند زیرا می‌تواند از بروز آلودگی‌های باکتریایی جلوگیری کند.در حقیقت ، یک مطالعه علمی که در سال 2007 در ژورنال Ethnopharmacology منتشر شد ، نشان داد که دود دارویی می تواند باکتری های موجود در هوا را در یک فضای محدود کاملاً از بین ببرد. یک ساعت سوختن دود دارویی 94٪ باکتریهای موجود در هوا را کاهش می دهد و اثرات تصفیه 24 ساعت در یک اتاق بسته داشت. این روزها که کل دنیا درگیر ویروس کروناست شما میتونید با دود کردن اسماج در محیط ، تا حد زیادی آلودگی هارو در محیط از بین ببرید .

در طول پاکسازی به وسیله‌ی اسماج، برگ ها با ساقه‌های گیاه را در ظرف قرار می‌دهند و آتش می‌زنند. دود به وجود آمده از آتش گرفتن گیاهان باعث بهبود عملکرد ذهن و بدن می‌شود فردی که دود اسماج را استشمام میکند ، میشود. خاکستر به وجود آمده بعد از پایان مراحل پاکسازی در خاک  و یا در کاسه ای از شن یا ماسه ریخته می‌شود تا دوبازه به زمین بازگردد. در عقاید سنتی اعتقاد بر این است که افکار و احساسات منفی توسط خاکستر جذب می‌شود و شخص می‌تواند به مرحله پاکسازی روحی برسد. عمل پاکسازی به وسیله ی اسماج برای پاک کردن انرژی‌های منفی از خانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

به وسیله‌ی اسماج می‌توانید به بهبود و پاکسازی جسمی، روحی و عاطفی خود کمک کنید. استفاده از گیاهان برای اهدافی چون پاکسازی، برگزاری مراسمات مذهبی و تقدیس موضوع جدیدی نیست و از گذشته تا به امروز در فرهنگ بشر رایج بوده و وجود داشته است. امروزه از اسماج برای از بین بردن احساسات مضر و رسیدن آرامش درونی استفاده می کنند. شما می‌توانید با آتش زدن اسماج و پخش کردن دود آن در محیط خانه از بروز استرس و افسردگی بکاهید و به بهبود خلق و خو و رفع خستگی و بی‌حالی خود کمک کنید.

اسماج عطر و بوی منحصر به فرد و بسیار قوی دارد و به عنوان یک خوشبو کننده هوا بسیار موثر می‌باشد.

گیاهان مورد استفاده در اسماج

گیاهان دارویی خواص بی‌شماری دارند، این گیاهان می‌توانند به سلامت بدن کمک کنند و از بروز بسیاری از بیماری جلوگیری کنند. همان طور که در بالا به آن اشاره شد در کنار مصرف خوراکی این نوع گیاهان می توان از آن ها برای مطبوع کردن محیط و رسیدن به حس آرامش دور شدن از استرس و اضطراب و حتی جلوگیری از رشد باکتری‌ها و ضدعفونی کردن استفاده کرد. در ادامه شما را با تعدادی از این گیاهان در تهیه اسماج به کار می‌روند بیشتر آشنا می‌کنیم.

مریم گلی

مریم گلی سفید احتمالاً رایج ترین و محبوب ترین گیاه اسماج است. با پاکی همراه است و حضور پررنگ و سنگینی دارد.
قطعاً برای مواقعی که به یک پاکسازی عمده فضا نیاز دارید مفید است. با بالا رفتن دود ، آرزوها و نیت های ما بالا می رود و با جهان مخلوط می شود و آسمان ، زمین و بشریت را به هم متصل می کند. پیشنهادات دود در آیین بودا ، شیوه های بومی در ایالات متحده و بسیاری از ادیان معنوی دیگر یافت
می شود.
مراسم دود اسماج دگرگونی ایجاد می کند و  فضا و ساکنان را برکت می دهد.

مریم گلی از گیاهان دارویی قدیمی از خانواده نعناعیان است که عطر و بویی منحصر به فرد دارد و می‌تواند در کنار خواص دارویی به عنوان یک خوشبو کننده محیط از آن استفاده کرد. با دود کردن اسماج مریم گلی به پاکسازی انرژی‌های منفی از خانه و افکار خود کمک می کنید و اضطراب و استرس را از خود دور می‌کنید.

. ضد عفونی کننده طبیعی

مریم گلی دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کننده قوی است به این معنی که می تواند انواع آلودگی های باکتریایی، ویروسی و قارچی را از بین برده و به دفع حشرات کمک می کند؛

یک مطالعه در سال 2007 نشان می دهد که سوزاندن مریم گلی برای یک ساعت باکتری های هوایی را تا 94 درصد کاهش می دهد و این اثرات تا 24 ساعت پس از آن حفظ می شوند.

2. درمان آلرژی و حساسیت

گفته می شود که سوزاندن مریم گلی با پاک سازی آلودگی های هوا به انتشار یون های منفی و کاهش یون های مثبت در محیط کمک می کند و همین باعث درمان بهتر آلرژی، آسم، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی می شود.

فقط توجه داشته باشید که تنفس در محیطی که دود مریم گلی در آن زیاد باشد، ممکن است برای افرادی که به آسم و بیماری های تنفسی مبتلا هستند مضر باشد. پس اجازه دهید دود محیط کمتر شود و سپس وارد آن شوید.

(هوایی که تنفس می کنیم دارای یون های مثبت و منفی است. بدن ما برای بهره منده ی از سلامتی بیشتر به هوایی با یون های منفی بیشتر نیاز دارد تا شاداب تر و پر انرژی تر باشد.)

3. استرس و افسردگی

در طب سنتی از سوزاندن مریم گلی برای خلاص شدن از انرژی های منفی، بهبود خلق و خو، رفع خستگی و بی حالی و درمان استرس، اصطراب و افسردگی استفاده می شود.

یک پروژه تحقیقاتی در سال 2016 در دانشگاه می سی سی پی نشان داده که سوزاندن مریم گلی، غنی از ترکیباتی است که گیرنده های خاصی را در مغز فعال می کنند. این گیرنده ها مسئول بهبود خلق و خو، کاهش استرس و حتی کاهش درد هستند.

4. درمان بی خوابی شبانه

برخی از تحقیقات نشان می دهد که سوزاندن مریم گلی حاوی ترکیباتی است که به بهبود استرس و اضطراب کمک کرده و می توانند باعث درمان بی خوابی شبانه شوند.

5. افزایش تمرکز و هوشیاری

گفته می شود که سوزاندن مریم گلی باعث افزایش تمرکز و هوشیاری شده و عملکرد های شناختی را در افراد بهبود می بخشد.

6. افزایش انرژی بدن

همانطور که گفتیم سوزاندن مریم گلی انرژی های منفی را از بین می برد و با کمک به رفع خستگی باعث افزایش انرژی بدن می شود.

7. خوشبو کننده هوا

مریم گلی عطر و بوی بسیار قوی و خوبی دارد و سوزاندن آن می تواند به عنوان یک خوشبو کننده هوا و رفع بوی بدن محیط عمل کند.

 

برگ کاج سوزنی

از دیگر گیاهان قدیمی بر روی زمین است که توسط بومیان آمریکایی به عنوان دمنوش و چای مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گیاه خواص دارویی فراوانی دارد و می‌تواند به رفع عفونت‌ها و جلوگیری از رشد باکتری‌ها کمک کند.

 

صنوبر گل حنا

صنوبر گل حنا از جمله گیاهان زینتی و دارویی است. این گیاه از خانواده کاج است و محل رویش اصلی آن آمریکای شمالی است. صنوبر به پاکسازی محیط کمک می‌کند و باعث تصفیه‌ی هوا می‌شود.

 

رزماری

یکی از پایه‌های اصلی ساخت اسماج رزماری است. این گیاه با نام اکلیل کوهی نیز شناخته می‌شود و به مانند تمامی هم خانواده‌های خود دارای خواص درمانی بسیاری است. به واسطه‌ی دود ناشی از آتش گرفتن این گیاه در اسماج می‌توانید به ضد عفونی شدن محیط خانه خود کمک کنید و از بروز بیماری‌هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کنید. استشمام بوی این رزمای باعث بهبود خلق و خو می شود و ذهن شما را از هر گونه اضطراب و استرس پاک می‌کند.

اسطوخدوس یا لوندر

اسطوخدوس از گیاهان بومی آفریقا است که خواص دارویی بسیار فراوانی دارد. از این گیاه به دلیل بوی مطبوع و خواص بی‌شمار در صنعت لوازم آرایش بسیار استفاده می کنند. اسماج اسطوخدوس  یا لوندر تاثیر مستقیمی بر روی درمان افسردگی و اضطراب دارد و باعث حس آرامش می‌شود.

بادرنجبویه

بادرنجبویه گیاهی با خواص درمانی از خانواده نعناعیان است. اسماج با ترکیب بادرنجبویه به کاهش اضطراب و استرس کمک می‌کند و باعث افزایش اشتها می‌شود. بادرنجبویه یک ضدباکتری بسیار قوی است و می‌تواند از بروز عفونت‌های باکتریایی جلوگیری کند.

 

 

 

چه زمان هایی از اسماج استفاده کنید

 

اسماج را هر زمان که حس بهتری به شما میدهد میتوانید استفاده کنید. اما در اینجا مواقعی که استفاده از اسماج مفید است را در زیر مطالعه کنید:

 

  • وقتی به خانه جدیدی نقل مکان می کنید. اسماجینگ می تواند به پاکسازی انرژی ساکنان قبلی ، خلاص شدن از شر مانده های روحی قدیمی و هر نوع جوهر بد کمک کند.
  • وقتی احساس ناراحتی می کنید. برخی از وقایع ، خواه دعوا یا فقط یک روز بد ، می تواند انرژی با بار منفی ایجاد کند که در فضای شما باقی مانده است. اسماجینگ به شما کمک می کند تا منفی بودن آن روز بد را از بین ببرید و دوباره شروع کنید.
  • برای ایجاد فضا برای یک شروع جدید. هر زمانی که  آماده پروژه جدید هستید از اسماج استفاده کنید . اما همچنین برای روز سال نو ، قبل از شروع کار جدید ، بعد از خانه تکانی بهاری اسماج ها می توانند مفید باشند.

 

 

طرز استفاده از اسماج

 

اسماج رو با شعله آتش (بهتره از شمع استفاده کنید) به مدت حدود۳۰ ثانیه بسوزانید و بعد از روشن شدن گیاه، با حرکت دادن آن شعله رو خاموش کنید و دود عود رو همراه با ظرف زیر اسماجی  (برای جلوگیری از ریختن خاکستر عود)  که ضد آتش باشد استفاده کنید ، مردمان بومی معمولا از صدف دریایی یا چیزی که عنصر آب رو تداعی کنه استفده میکنن و من بهتون پیشنهاد میدم از بشقاب یا کاسه ای که عاشقش هستید و دوستش دارید استفاده کنید و در محیط خانه  بچرخانید و با نفس عمیق از دود طبیعی اسماج لذت ببرید و در آخر

یک کاسه شن و ماسه ضروری است. بعد از اتمام مراسم برای خاموش شدن صحیح اسماج استفاده می شود.

بهتون پیشنهاد میشه  هر روز صبح با شروع روز برای  جاری شدن انرژی مثبت و هرشب قبل خواب برای آرامش بیشتر، اسماج  دود کنید.

برای برگزاری مراسم فضا و زمان کافی را در نظر بگیرید تا احساس عجله نکنید. در صورت امکان حداقل پنج دقیقه مدیتیشن کنید تا ذهن و قلب شما آرام شود.

به یاد داشته باشید هنگام پاک کردن فضا ، قصد مهم است. قبل از شروع ، کمی وقت بگذارید و در مورد خواسته های خود
برای خانه و خانواده خود فکر کنید. وقتی خانه خود را پاکسازی می کنید ، خلا ایجاد می شود. شما می خواهید از نیت خود
در فضای تازه تمیز و باز استقبال کنید.

مراسم اسماجینگ را از درب ورودی خانه شروع کنید و دسته اسماج خود را روشن کنید. سپس ، حرکت در خانه را شروع کنید. با ذهنی آرام و با احتیاط حرکت کنید و در جهت عقربه های ساعت در کل محیط خانه قدم بزنید. مطمئن شوید که دود حتی به داخل فضاهای پنهان مانند داخل کمد ، زیرزمین و گوشه های تاریک می ریزد. اگر پله ای وجود دارد ، فقط در هنگام مواجه شدن با آن بالا یا پایین بروید. سپس حرکت عقربه های ساعت را ادامه دهید تا اینکه دوباره با پله ها روبرو شوید. سپس به پایین یا پایین رفتن از پله ها ادامه دهید و طبقه اصلی را از سر بگیرید. حرکت در اطراف فضایی مانند این “دور زدن” نام دارد. این عملی است که قرن ها در فرهنگ های باستان برای مقدس سازی یک فضا انجام می شده است. و اگر برای شما خوب است ، خواندن یک مانترا یا دعایی که به آن متصل هستید مفید است.  این راهی برای پر کردن فضا با ارتعاشات پاک کننده بیشتر است.

هنگامی که دوباره به درب ورودی رسیدید ، آخرین مانترا یا دعای خود را بخوانید. تجسم کنید تمام خانه پر از نور خورشید سفید است. سپس آخرین بار قصد خود را برای بستن مراسم پاکسازی با اسماج بیان کنید. تشریفات اسماجینگ یک تکنیک زیبا برای پاکسازی یک فضا است. این کار را می توان سالانه (به این صورت کلی و طولانی  وگرنه شما هر روز میتوانید برای استشمام و آرامش روح دود کنید ) یا بیشتر انجام داد. هنگامی که برای اولین بار به خانه می روید ، یا در سال جدید قمری ، انجام پاکسازی فضا بسیار قدرتمند است.

شما از یک اسماج بین 15 الی 20 مرتبه و گاهی حتی بیشتر میتوانید استفاده کنید. و در هر بار روشن کردن حدودا 1 دقیقه دود میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *